آمایش سبز گلستان

در خصوص دیدگاهها .نظرات و مقالات شخصی
خشكسالي وكاهش بارندگي ازمهمترين علل آتش سوزي جنگل‌هاي گلستان است
گرگان - استاندار گلستان گفت: مهمترين علل آتش سوزي جنگل‌هاي استان خشكسالي دو سال گذشته، كمبود بارندگي در ‪۳۵‬روز گذشته و تفاوت زياد درصد رطوبت در طي شب و روز است.

جواد قناعت روز سه شنبه در گفت وگو تلفني با شبكه خبر در گزارشي از عمليات خاموش كردن آتش جنگل‌هاي استان افزود: مرحله اول آتش سوزي از روز چهارشنبه ‪ ۸۹/۸/۲۶‬در عرصه‌هاي عمومي منابع طبيعي مينودشت وپارك ملي گلستان بروز كرد كه با تلاش دستگاههاي ذيربط عمليات خاموش كردن آتش انجام گرفت.

وي ادامه داد: در مرحله دوم عرصه‌هاي عمومي جنگلي شهرهاي علي آبادكتول ، راميان و گرگان بخصوص در ارتفاعات دچار آتش سوزي شد كه عمليات خاموش كردن آتش بلافاصله آغاز شد.

استاندارگلستان در خصوص علل بروز آتش سوزي و با بيان اينكه درصد رطوبت دربرخي مناطق استان در روز ‪ ۱۰‬درصد در شب ‪۸۹‬درصد بوده كه خود در ايجاد اين حوادث نقش دارد، افزود: كمبود بارش‌هاي جوي از ديگر دلايل بروز آتش سوزي در اين مناطق مي‌باشد.

وي اضافه كرد:ميزان بارش طي ‪ ۲‬ماه اخير در استان ‪ ۳۵‬ميلي متر بوده كه نسبت به سال قبل ‪۳۰‬درصد و نسبت به سالهاي گذشته ‪۶۵‬درصد كاهش را نشان مي دهد.

به گفته وي افزايش غيرمتعارف دما، فصل خزان و برگ ريزان درختان و عدم بهره برداري در شيب‌هاي ‪۶۰‬الي ‪۷۰‬درصد مناطق جنگلي از ديگر مواردي است كه در بروز و گسترش آتش در مناطق جنگلي تاثيرگذار است.

قناعت در خصوص وضعيت فعلي آتش سوزي‌ها نيز گفت: در مناطق پارك جنگلي گلستان وجنگل‌هاي مينودشت آتش در كنترل كامل نيروهاي اطفاء حريق است ولي در پاسنگ و پارسيان كه دو منطقه صعب العبور هستند هنوز بطور نقطه اي وپراكنده آتش وجود دارد.

وي ادامه داد : در راميان خوشبختانه آتش سوزي خاتمه يافته اما نيروهاي اطفاء حريق براي اطمينان كامل هنوز در منطقه مستقرهستند.

قناعت در مورد وضعيت آتش در مناطق جنگلي علي آبادكتول نيز گفت: در مناطق جنگلي افراتخته ، قلعه ماران و خاك پيرزن ، آتش سوزي مهار شد و و در ماهيان هم تحت كنترل است.

به گفته وي آتش در منطقه صعب العبور ميان رستاق هم با كمك بالگردها ونيروهاي اطفاء حريق در حال مهار وكنترل مي‌باشد.

استاندار گلستان ادامه داد: در گرگان نيز مناطق جنگلي جعفرآباد به خصوص حوزه‌هاي صعب العبور دچار آتش شده كه مناطق شمالي ونزديك به روستا به كمك مردم و نيروهاي اطفاء حريق مهارشده اما در منطقه صعب العبور و يال كنترل ولي هنوز مهاركامل نشده است.

وي همچنين از عوامل وزارت كشور ، هوانيروز ، هلال احمر ، نيروي انتظامي كه حمايت‌هاي ملي را بويژه در اعزام بالگرد براي كمك به مهار و خاموش كردن آتش در مناطق جنگلي گلستان داشته‌اند ، قدرداني كرد.

به گفته وي هماهنگي وهمدلي ووحدت فرماندهي ، يكپارچگي دستگاههاي اجرايي ذيربط نيروهاي مردمي ، منابع طبيعي ، لشكر ‪۳۰‬پياده گرگان ، نيروي انتظامي ، سپاه ، بسيج ،مديريت بحران ، محيط زيست ، دانشگاه علوم پزشكي ، هلال احر ، آبفارو آبفا از جمله عوامل موثر در كنترل و مهار آتش در اين مناطق بوده است.

قناعت در پايان اظهار داشت: اميدواريم پايگاه امدادي منطقه‌اي و اطفاء‌حريق شمال و استانهاي شمالي ايجاد شود كه در آينده بتوانيم در بحث پيش بيني و كنترل حوادثي از اين دست اقدامات مناسبي انجام دهيم.

استان گلستان در شمال ايران بيش از ‪۴۳۰‬هزار هكتار جنگل و بالغ بر يك ميليون هكتار مرتع دارد.

جنگلهاي گلستان با ‪۸۰‬گونه درختي و ‪۵۰‬گونه درختچه‌اي از گلوگاه در غرب تا گليداغ در شرق استان گسترده شده است.


+نوشته شده در شنبه بیستم آذر ۱۳۸۹ساعت0:29توسط مجید دهنوخلجی |
آتش سوزي در جنگل هاي استان گلستان مهار شد
آتش سوزي در جنگل هاي استان گلستان مهار شد
 
 

آتش  سوزي در جنگل هاي استان گلستان مهار و آتش در جنگل هاي گلوگاه اطفاء شده است. به گزارش مهر، رئيس سازمان جنگل ها در بازديد از جنگل هاي گلستان ضمن اعلام اين خبر گفت: هم زمان با پايان يافتن عمليات مهار، عمليات اطفاء نيز آغاز شد و در بسياري از مناطق اين عمليات ادامه دارد. وي اظهار داشت: در حال حاضر ۷ دستگاه بالگرد براي اطفاي حريق در جنگل هاي استان گلستان مستقر است و کار مهار آتش را پي گيري مي کنند.وي خاطرنشان کرد: خوشبختانه سطح آتش سوزي ها در جنگل هاي استان نقطه اي بود و بيشتر در سطح رخ داد و خسارت هاي اين بخش جزئي بوده است.رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور عنوان کرد: در جريان آتش سوزي هاي استان، درخت سوزي نداشتيم و ميزان خسارت هاي اين بخش بسيار جزئي بوده است.

احتمال بروز دوباره آتش سوزي ها

وي يادآور شد: با توجه به شرايط جوي و فصل برگ ريزان به دليل ضخامت بالاي لاش برگ ها، احتمال بروز دوباره آتش سوزي ها وجود دارد.سلاجقه افزود: اکنون در تمامي مناطق استان، نيروها در حالت آماده باش هستند و همچنان عمليات اطفاي حريق ادامه دارد.

شمار نيروهاي اطفاي حريق افزايش يافت

مديرکل مديريت بحران گلستان نيز گفت: هزار و ۵۰۰ نيروي مردمي، ستاد مديريت بحران، بسيج، سپاه، ارتش و ... براي اطفاي حريق در سطح جنگل هاي استان فعاليت دارند.

رسول حسام بيان داشت: در منطقه آزادشهر در روزهاي اخير آتش سوزي نقطه اي رخ داد و اکنون تحت کنترل است و مشغول پاکسازي بقاياي آن هستيم.وي اظهار داشت: نيروها در حال از بين بردن بقاياي آتش هستند و در شهرستان راميان نيز مشکل خاصي وجود ندارد.وي خاطرنشان کرد: همچنين در منطقه اي از راميان به سمت علي آباد کتول نيز مناطق تحت کنترل است تا منجر به بروز آسيب نشود.رسول حسام عنوان کرد: در منطقه ميان رستاق علي آباد کتول نيز آتش سوزي تحت کنترل است و در منطقه جنگلي ماهيان مهار آتش صورت گرفته است.همچنين با تلاش نيروهاي مردمي، امدادي و با استفاده از بالگرد، آتش سوزي در منطقه کلباد گلوگاه پس از ۵ روز مهار شد.مديرکل مديريت بحران استانداري مازندران با تاييد اين خبر به مهر گفت: آتش سوزي جنگل هاي منطقه صعب العبور کلباد گلوگاه با تلاش شبانه روزي نيروهاي مردمي، بسيج، هلال احمر، منابع طبيعي و نيروي انتظامي و با همکاري فرمانداري، غروب جمعه به صورت کامل مهار شد.

هادي خنجري خاطرنشان کرد: عمليات کامل مهار آتش در مناطقي از گلوگاه توسط ۲ فروند بالگرد نيروي انتظامي و هلال احمر مازندران پس از ۵روز پايان يافت.مديرکل مديريت بحران مازندران، علت اصلي طولاني شدن دوره مهار آتش سوزي در جنگل هاي اين منطقه را به واسطه صعب العبور بودن کانون آتش سوزي دانست و تصريح کرد: خوشبختانه آتش سوزي ها سطحي بوده و بخش کمتري از درختان نقاط جنگلي استان را پوشش داده است.خنجري با اشاره به گرمي هوا، خشک بودن برگ درختان و نباريدن باران در فصل پاييز افزود: احتمال آتش سوزي دوباره در بخش هاي جنگلي استان دور از انتظار نيست.مديرکل مديريت بحران استانداري مازندران با بيان اين که بخش هايي از مناطق جنگلي زرين آباد ساري، جنگل قائم شهر، کدير رويان، کلباد گلوگاه و رامسر طي هفته هاي اخير در استان طعمه حريق شد، اظهار داشت: مردم، مسافران و رهگذران، مادامي که مطمئن از خشک نبودن زمين جنگلي نشده نسبت به برپا کردن آتش اقدام نکنند.وي بيان داشت: گردشگران پس از طبخ غذا، از خاموش کردن آتش افروخته شده در جنگل مطمئن شوند و جنگل نشينان نيز بي مورد نسبت به آتش سوزي علف هاي هرز اقدام نکنند.در همين حال، دادستان عمومي و انقلاب مرکز گلستان، بر لزوم بهره گيري از امکانات و توانايي هاي کشوري براي اطفاي حريق جنگل هاي استان تاکيد کرد.به گزارش خبرنگار مهر در گرگان، عباس پورياني صبح شنبه در بازديد از مناطق جنگلي دچار حريق استان، به نقش جنگل در جامعه و تعلق آن به حکومت اسلامي و لزوم بهره  مندي از همه توانايي هاي کشور در کنترل آتش تاکيد کرد.وي خواستار حضور مسئولان کشور همچون رئيس سازمان مديريت بحران، رئيس سازمان جنگل ها و مراتع کشور و رئيس سازمان حفاظت و محيط زيست به منطقه براي برآورد آسيب هاي وارده شد.پورياني بيان داشت: توجه جدي در تجهيز استان، امکانات و نيروي انساني لازم در مهار آتش و حفظ و حراست از انفال و منابع طبيعي ضروري است،در اين بازديد دادستان مرکز گلستان از نزديک در جريان اقدامات شبانه روزي دستگاه هاي اجرايي، نظامي و نيروهاي مردمي در کاهش و کنترل آتش قرار گرفت.

پس از بازديد، جلسه اي به منظور تبادل نظر درباره فعاليت هاي موردنياز براي کاهش آتش سوزي و نجات جنگل با حضور نماينده مردم گرگان در مجلس شوراي اسلامي، معاون عمراني استاندار، فرماندار گرگان و جمعي از مسئولان اجرايي شهرستان گرگان برگزار شد.

+نوشته شده در یکشنبه چهاردهم آذر ۱۳۸۹ساعت12:34توسط مجید دهنوخلجی |
عکس های اتش سوزی در جنگلهای استان گلستان
ادامــه مــطــلــب
+نوشته شده در یکشنبه چهاردهم آذر ۱۳۸۹ساعت12:27توسط مجید دهنوخلجی |
هفت خطری که زمین را تهدید می کند
هفت خطری که زمین را تهدید می کند

ناتوانی انسان و جوامع مدرن و پیشرفته انسانی در برابر بلایای طبیعی نکته ای تامل برانگیز است که در شرایط بحرانی می تواند منجر به خسارات باور نکردنی جانی یا مالی شود. در گزارشی به برخی از این شرایط که انسانها در برابر آن عملا ناتوانند اشاره شده است.پیش از اینکه آتشفشان "ایجافجالاجوکول" تصمیم به آتش بازی بگیرد تعدادی از افراد پیش بینی می کردند یک انفجار کوچک آتشفشانی قادر خواهد بود برای یک هفته تقریبا تمامی پروازها را در سرتاسر اروپا مختل کند. انسان بر این باور است در جامعه مدرن، پیچیده و قابل انعطاف زندگی می کند از این رو درماندگی سریع انسانها و جوامع در زمان آغاز فعالیت یک آتشفشان کمی غافلگیر کننده است.با این حال آتشفشانها تنها سلاحهای مغلوب کننده طبیعت به شمار نمی روند. در واقع سلسله ای از فجایع بالقوه وجود دارند که می توانند نتایج غیر قابل پیش بینی و ترسناکی در پی داشته باشند. در ادامه به برخی از این وقایع که نشریه تلگراف آنها را منتشر کرده است اشاره خواهد شد:

ادامــه مــطــلــب
+نوشته شده در یکشنبه ششم تیر ۱۳۸۹ساعت12:13توسط مجید دهنوخلجی |
جایگاه پدافند غیر عامل در آمایش سرزمین استان گلستان با تاکید برمناطق مرزی

عنوان مقاله :جایگاه پدافند غیر عامل در آمایش سرزمین استان گلستان(باتاکید بر توسعه مناطق مرزی)

نویسنده:                  مجید دهنوخلجی                                                                              

                         مدرس دانشگاهها و مراکز آموزش عالی استان                                

                       کارشناس ارشد ژئومورفولوژی هیدرولوژی                                                   

                        کارشناس دفتراقتصادی استانداری گلستان

چکیده:

امروزه پدافند غير عامل به عنوان يكي از مؤثرترين و پايدارترين روشهاي دفاع در مقابل تهديدات ،همواره مد نظر اكثر كشورهاي جهان قرار داشته است و حتي كشورهاي برخوردار از توان نظامي بسيار بالا (آمریکا و شوروی سابق) به اين موضوع به صورت ويژه‌اي توجه داشته‌اند و كشوري مانند سؤيس با وجود بي طرفي در دو جنگ جهاني و مواجه نبودن با تهديد به اين موضوع توجه بسيار زيادي دارد.
در كشور ما با وجود موقعيت خاص از نظر  ژئوپولوتيك، دارا بودن ثروتهاي عظيم نفت و گاز ، نظام ضد استكبار  و ورود به عرصه‌هاي فناوري نوين و تهديدات استكبار جهاني، به موضوع پدافند غير عامل توجه چنداني نشده است و حتي در سالهاي دفاع مقدس نيز در ايجاد هوشياري لازم براي كاهش آسيب‌پذيري‌ها و توجه به محورهاي پايدار توسعه از نظر امنيت و دفاع،نقش قابل قبولي ايفا ننمود.با توجه به وجود زمینه تهدیدات بالقوه و خطراتی که امنیت ملی ، استقلال و تمامیت ارضی کشور را نشانه گرفته ضرورت توجه به پدافند غیر عامل در اولویت قرار دارد و موضوع به قدری مهم می باشد که درفرمایشات مقام معظم رهبری و اسناد بالا دستی  بویژه سند چشم انداز ،آمایش سرزمین و برنامه های میان مدت 5 ساله به آن تاکید فراوانی شده است.

در این مقاله سعی گردیده است جایگاه پدافند غیر عامل در تدوین سند آمایش سرزمین استان گلستان به عنوان  یکی از استانهای مرزی کشورمورد بررسی قرار گیرد.

 کلمات کلیدی:

   آمایش سرزمین- پدافند غیر عامل- سند چشم انداز- مناطق مرزی-استان گلستان

 این مقاله در چهارمین همایش توانمندیهای توسعه استان گلستان به صورت سخنرانی ارائه گردیده است. در ضمن اصل مقاله موجود است در صورت نیاز کامنت گذاشته تا ارسال گردد.

+نوشته شده در چهارشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت22:56توسط مجید دهنوخلجی |
جایگاه پدافند غیر عامل در آمایش سرزمین

جایگاه پدافند غیر عامل در آمایش سرزمین

چکیده:

امروزه پدافند غير عامل به عنوان يكي از مؤثرترين و پايدارترين روشهاي دفاع در مقابل تهديدات ،همواره مد نظر اكثر كشورهاي جهان قرار داشته است و حتي كشورهاي برخوردار از توان نظامي بسيار بالا (آمریکا و شوروی سابق) به اين موضوع به صورت ويژه‌اي توجه داشته‌اند و كشوري مانند سؤيس با وجود بي طرفي در دو جنگ جهاني و مواجه نبودن با تهديد به اين موضوع توجه بسيار زيادي دارد.
در كشور ما با وجود موقعيت خاص از نظر  ژئوپولوتيك، دارا بودن ثروتهاي عظيم نفت و گاز ، نظام ضد استكبار  و ورود به عرصه‌هاي فناوري نوين و تهديدات استكبار جهاني، به موضوع پدافند غير عامل توجه چنداني نشده است و حتي در سالهاي دفاع مقدس نيز در ايجاد هوشياري لازم براي كاهش آسيب‌پذيري‌ها و توجه به محورهاي پايدار توسعه از نظر امنيت و دفاع،نقش قابل قبولي ايفا ننمود.با توجه به وجود زمینه تهدیدات بالقوه و خطراتی که امنیت ملی ، استقلال و تمامیت ارضی کشور را نشانه گرفته ضرورت توجه به پدافند غیر عامل در اولویت قرار دارد و موضوع به قدری مهم می باشد که درفرمایشات مقام معظم رهبری و اسناد بالا دستی  بویژه سند چشم انداز ،آمایش سرزمین و برنامه های میان مدت 5 ساله به آن تاکید فراوانی شده است.

در این مقاله سعی گردیده است جایگاه پدافند غیر عامل در تدوین سند آمایش سرزمین مورد بررسی قرار گیرد.

 کلمات کلیدی:

   آمایش سرزمین- پدافند غیر عامل- سند چشم انداز- مناطق مرزی

 

اصل مقاله نزد اینجانب وجود دارد با ایمیل تماس بگیرید ارسال می گردد
+نوشته شده در دوشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۸۹ساعت23:14توسط مجید دهنوخلجی |
نقش پدافند غیر عامل در آمایش صنعتی و معدنی کشور

 

 عنوان مقاله نقش پدافند غیر عامل در آمایش صنعتی و معدنی کشور

چکیده

    استراتژي توسعه صنعتی  بر مبنای طرح مطالعات جامع آمایش سرزمین در ایران، راهبرد جدیدی است که از سوی وزارت صنایع و معادن در دولت نهم و دهم استارت خورده است. این پروژه که از آن با عنوان آمایش صنعتی و معدنی یاد می‌شود بر این مبنا شکل گرفته که ساختار صنعتی در کشور ما تمرکزگر است، یعنی وجه غالب سرمایه‌گذاری‌ها طی ۵۰ تا۶۰ سال اخیر در پیرامون پایتخت، (تهران) تمرکز یافته  است.
   توسعه بی‌رویه تهران و تمرکز همه امکانات در آن، تمثیلی کاملا گویا و رسا در باب وضعیت کنونی پراکنش بنگاه‌های صنعتی و خدماتی و حتی رفاهی در کشور ماست. تحول بنیادین این وضعیت از تمرکزگرایی به تکثرگرایی با محوریت جلب و جذب سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی صنعتی، رسالت اصلی پروژه «آمایش» است
.
   ازجمله اهداف آمایش صنعتی  کاهش شکاف عمیق میان مناطق برخوردار و غیربرخوردار کشور در راستای تحقق بخشیدن به اهداف فقر زدایی ،عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه ثروت می باشد. آنچه که در این راستا باید به آن توجه کرد ،علاوه بر موارد فوق بایستی توجه ویژه به نقش پدافند غیر عامل در توزیع گستره گروههای صنعتی در مناطق کشور داشت.

    آمار و سوابق جنگهاي گذشته نشان مي دهد پدافند عامل در حال حاضر به تنهايي قادر به مقابله با سلاح هاي مدرن و مخرب آفندي جهت جلوگيري از اثرات ويرانگر آنها بر مراکز حياتي،صنعتی ،حساس و نيروي انساني نيستند و لذا به کار گيري اصول و معيارهاي پدافند غيرعامل مي تواند به تکميل زنجيره دفاعي کمکي موثر و قابل توجه نمايد که اين امر به طور شايسته اي از جانب مقام معظم رهبري نيز مورد تاکيد قرار گرفته است. به جاست اين موضوع به ويژه از سوي وزارتخانه ها و سازمان هاي عمراني مورد اهتمام جدي تري قرار گيرد.

   در این مقاله سعی گردیده  ضمن ارزیابی طرح آمایش صنعتی ومعدنی کشور براساس اسناد بالا دستی،چگونگی استقرار و چیدمان فضایی،نگاه ویژه ای را در خصوص مکان یابی پروژه ها از دیدگاه پدافند غیر عامل نیز به آنها داشته باشیم.

کلمات کلیدی:

پدافند غیرعامل- آمایش صنعتی- آمایش سرزمین - سرمایه گذاری – توسعه –عدالت اجتماعی

 

 اصل مقاله  در نزداینجانب وجود دارد با ایمیل تماس بگیرید ارسال می گردد

 

 

+نوشته شده در دوشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۸۹ساعت23:11توسط مجید دهنوخلجی |
نقش عوامل طبیعی در پدافند غیر عامل و استقرار سکونتگاهها
نقش عوامل طبیعی در پدافند غیر عامل و استقرار سکونتگاهها

چکیده           

     انسان ها از ديرباز سعي داشته اند تا در پهنه طبيعت به گونه اي استقرار يابند كه حداكثر استفاده از محيط طبيعي راداشته باشند. استقرار سكونتگاه هاي انساني در كنار رودخانه،کوهپایه ها،جنگل ها، راه هاي ارتباطي و در بستر دلتاها و غيره در طول تاريخ بيانگر اين مدعاست. انديشه انسان در جهت سازماندهي محيط زيست،امنیت و استفاده بهينه از امكانات از ديرباز بين جوامع انساني مطرح بوده است، بنابراین به دنبال تحولات ايجاد شده در صنعت، افزايش سرعت وكوتاه شدن مسافت ها،مرزهای سیاسی، ارتباطات و.... از یک سوو كمبود زيرساخت‌هاي توسعه و ضعف بنيان‌هاي اقتصادي سکونتگاهها، تنوع خطرات و تهديدات  طبیعی و برخوردهای گاها فیزیکی با  همسايگان وابسته به‌قدرت‌هاي فرامنطقه‌اي، و تشديد محروميت و توسعه‌نيافتگي  و بروز وضعيت نامتعادل و نابرابري‌هاي اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي، و‌پايين بودن شاخص‌هاي توسعه ،از سوي ديگر، باعث گردیده بشر در تعیین سکونتگاهها وسواس بیشتری  را بکار گیرد. ،

در این مقاله سعی گردیده است .نقش عوامل طبیعی در پدافند غیر عامل  واستقرار سکونتگاهها در استان گلستان مورد بررسی قرار بگیرد.

کلمات کلیدی:

  پدافند غیر عامل- سکونتگاهها- استان گلستان

 

 اصل مقاله موجود می باشد لطفا با ایمیل به اینجانب تماس بگیرید

 

 

 

+نوشته شده در دوشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۸۹ساعت23:5توسط مجید دهنوخلجی |
نقش ژئومورفولوژی و عوامل محیطی درآمایش سرزمین و استقرار سکونتگاهها
 

 

نقش ژئومورفولوژی و عوامل محیطی  درآمایش سرزمین و استقرار سکونتگاهها

مطالعه موردی استان گلستان"  

مجید دهنو خلجی:

                                      فوق لیسانس جغرافیای طبیعی"ژئومورفولوژی،هیدرولوژی"

چكيده

از دیدگاه جغرافیایی، عوامل محیطی بستر و کالبد طبیعی و یکی از پایه های اصلی فرایند توسعه کالبدی به شمار می رود.با توجه به این واقعیت که معمولا مواهب طبیعی در سطح یک منطقه و کشوربه طور یکسان توزیع نشده ،قانون نيز دولت را مكلف كرده به منظور توزيع متناسب جمعيت و فعاليتها در پهنه سرزمين با هدف استفاده كارآمداز قابليت‌هاي كشور، سند ملي آمايش را تهيه و به مرحله اجرا در آورد.

آمايش سرزمين که تلفیقی از سه علم اقتصاد ،جغرافیا و جامعه شناسی است و  شامل اقدامات ساماندهي و نظام‌بخشي به فضاي طبيعي، اجتماعي و اقتصادي در سطوح ملي و منطقه‌اي است كه براساس تدوين اصلي‌ترين جهت‌گيريهاي توسعه بلندمدت كشور ترسیم گردیده است اين رويكرد زمينه تعامل ميان سه عنصر انسان، فضا و فعاليت و ارائه چيدمان منطقي فعاليت‌ها در عرصه سرزمين را فراهم مي‌كند. در نظام برنامه‌ريزي ايران آمايش سرزمين و سابقه تهيه و تدوين آن به سالهاي قبل از انقلاب برمي‌گردد كه نشان‌دهنده جايگاه و اهميت آمايش سرزمين در نظام برنامه‌ريزي كشور است. اين مطالعات بعنوان سند بالادست اسناد توسعه كشور، الگوي تهيه و تدوين برنامه‌هاي توسعه 5 ساله و ساير برنامه‌هاي توسعه كشور خواهد بود و در كنار ساير برنامه‌ريزيهاي اقتصادي مي‌تواند پاسخگوي بسياري از مشكلات و كمبودهاي جامعه باشد.

از این رو موفقیت در توسعه و آمایش سرزمین در ایران با توجه به ویژگیهای متنوع محیطی ،به شناخت دقیق تواناییهای محیطی و استفاده  مناسب و مطلوب از این تواناییها در فرایند توسعه کالبدی بستگی داردبنابر این نقش عوامل طبیعی و اقلیمی ایران نقش مهمی در اسکان جمعیت بوده زیرا این عوامل بر اساس شرایط محیط موجب فراهم شدن شرایط اقتصادی –اجتماعی جمعیت شده به گونه ای که چهره شهرها و روستاهای کشور عزیزمان از این شرایط تاثیر گرفته اند.

       در اين مقاله سعي شده ضمن اشاره كلي به سابقه آمايش سرزمين در كشور و ضرورت انجام مطالعات آمايش، نقش ژئومورفولوژی و عوامل محیطی  درآمایش سرزمین و ساماندهی نظام استقرار جمعیت ، فعالیت و فضا را در استان گلستان مورد تحليل وبررسی قرار گیرد .

كلمات كليدي:ژئومورفولوژی، آمايش سرزمين، برنامه‌ريزي ، برنامه‌ريزي منطقه‌اي،استان گلستان

 

 

 اصل مقاله موجود است با ایمیل تماس بگیرید ارسال می گردد

 

+نوشته شده در دوشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۸۹ساعت0:2توسط مجید دهنوخلجی |